Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką cookies. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym, możesz zmienić ustawienia z przeglądarce.
Styl rustykalny w Twoim mieszkaniu
2019-12-19 13:43:00Marzysz o przytulnie urządzonym mieszkaniu, które wyróżni się na tle innych? Kochasz sielskie klimaty i chcesz wprowadzić je do własnej aranżacji? Styl rustykalny pozwoli Ci zyskać taki efekt. Wystarczy poznanie jego podstawowych założeń i odrobina pomysłowości! Podpowiadamy, jak w prosty sposób stworzyć wyjątkowo ciepłe wnętrza, które staną się ostoją spokoju dla domowników i będą zachwycać gości.
Styl rustykalny – korzenie zza oceanu
Stylistyka rustykalna wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie niedługo po utworzeniu nowego państwa kolonizatorzy projektowali i samodzielnie wykonywali meble drewniane. Powstawały one z materiałów, do których ludzie mieli dostęp oraz bez użycia profesjonalnych narzędzi do obróbki, dlatego stoły, ławy czy szafy często miały ślady rys, naturalnych słojów i innych niedoskonałości. Takie właśnie drewno nadal jest podstawą wnętrz utrzymanych w tym klimacie.
W Polsce rustykalizm kojarzy się z sielskimi dworkami szlacheckimi rodem z XIX wieku oraz z prostymi, surowo urządzonymi chatami wiejskimi. Podczas aranżacji warto więc sięgać po antyczne wyposażenie, które na tle współczesnych mebli z seryjnej produkcji wyróżnia się solidnością wykonania oraz niepowtarzalnym charakterem. Taki wystrój doskonale będzie wyglądał nie tylko w domu jednorodzinnym. Z powodzeniem można go wykorzystać również podczas urządzania mieszkania w nowym bloku czy w wielkomiejskiej kamienicy usytuowanej w centrum.
Podstawowe wyznaczniki stylu rustykalnego
Marzysz o rustykalnym salonie, kuchni lub sypialni w wiejskim stylu? Postaw na naturalne drewno. Powinno pojawić się nie tylko na frontach mebli, ale także na posadzce oraz ścianach. W aranżacji nie może zabraknąć prostych, drewnianych szaf, ław, skrzyń i komód. Solidny stół będzie pasował lepiej niż fantazyjny stolik kawowy ze szklanym blatem.
Warto wykorzystywać również naturalne tkaniny, które wzorowane są na tych z przełomu XIX i XX wieku, aby nadać domowym wnętrzom przytulności. Sięgaj po artykuły wykonane z lnu, bawełny lub wełny.
Doskonale sprawdzą się m.in.:
- ręcznie plecione dywany i dywaniki,
- haftowane makatki, obrusy i serwetki,
- lniane powłoczki na pościel,
- kolorowe zasłonki i zazdrostki.
Całość warto uzupełnić o odpowiednie dodatki. W kuchni mogą zagościć żeliwne garnki, kamionkowe i ceramiczne naczynia. Pięknie będą prezentować się również kamienne donice na kwiaty i świeże zioła ustawione na parapecie. Nowoczesne organizery i pudełka można zamienić na plecione kosze wiklinowe. W roli dekoracji świetnie będą wyglądać warkocze czosnku.
Jakie oświetlenie wybrać?
Proste, drewniane meble i dodatki utrzymane w wiejskim klimacie należy odpowiednio wyeksponować. We wnętrzach warto zamontować oświetlenie rustykalne. Nowoczesne plafony, minimalistyczne lampy czy industrialne oprawy zamień na tradycyjne rozwiązania.
Marzysz o aranżacji salonu rodem ze szlacheckich dworków? Centralnym punktem może stać się bogato zdobiony, kryształowy żyrandol. W bardziej stonowanych wnętrzach dobrze sprawdzi się model kuty, klasyczny z kloszami lub stylizowany na zabytkowe świeczniki. Z powodzeniem znajdziesz również pozłacane kinkiety i plafony w stylu secesyjnym, wywodzącym się z przełomu XIX i XXI wieku. Rzeźbiona lampa stojąca stanowić będzie doskonały dodatek do przestronnych wnętrz, w których zechcesz wydzielić np. oddzielną strefę wypoczynkową. W sypialni mogą zagościć pojedyncze lampki nocne z masywnego metalu czy stołowa lampka marmurkowa.
Jakie kolory w stylu rustykalnym?
Wnętrza rustykalne inspirowane są naturą, dlatego warto sięgać po stonowane kolory. Podczas aranżacji pomieszczeń możesz wybierać odcienie bieli, zieleń, kolor niebieski i delikatne błękity. Na meblach należy zachować odcień drewna – gdy np. odnawiasz antyki, wystarczy, że pokryjesz je bezbarwnym lakierem. Wyraziste barwy mogą zagościć na dekoracjach, a w wystrój możesz wkomponować odrobinę motywów folklorystycznych. Na zasłonkach i zazdrostkach powinny pojawić się kolorowe kwiaty. Wzory roślinne będą doskonale prezentować się na obrusach czy serwetach, narzutach i wszelkiego typu makatkach.
Rustykalna chata w dzisiejszych czasach.